8 Mayıs 2009 Cuma

Bulaşık yıkarken dikkat edilecek hususlar


Normal şartlarda böyle bir post kuzu ya yakışırdı ama artık ben de bu konuda uzman sayılabileceğim için kendim yazmak istedim. Herkesin ömrü hayatı boyunca ne kadar uğraşsa da kaçamayacağı bir iştir bulaşık yıkamak. Kimisine ölümüne zor gelir kimisi severek yapar kimisi ise para kazanır bu işten. Eğer siz de bulaşık yıkama konusunda zorluk yaşamak istemiyorsanız aşağıdaki tavsiyelere uymaya gayret gösterin efendim.

İlk olarak ekipmanlarımızı tanıyalım; bulaşık eldiveni bu işin olmazsa olmazıdır. Sakın ha sakın çıplak elle girişmeyin böyle bir işe. İkinci olarak bir mutfak önlüğü. Ne kadar dikkat ederseniz edin mutlak surette su üzerinize sıçrıyor tecrübeyle sabit.Sünger, bu işteki en önemli silahımız. Son olarak da tencereden büyük leğenden küçük plastik bir kap. Onunda bir adı vardır ama ben bilmiyorum.

Bulaşıkların kirletildikleri gün yıkanması büyük avantaj sağlar . Ama eğer vakit yok ise mutlaka lavaboda su içinde bekletilmeli, en azından ıslak olarak bırakılmalıdırlar. Kurursa ovala babam ovala. Sıcak su bu işin en önemli kısımlarından birisidir. Plastik kaba eldiveni eritmeyecek ve elimizi rahatsız etmeyecek kadar sıcak su doldurulur ve içinde deterjan boca edilir. Süngerle filan köpürtülür . İşte savaş alanımız burası olacak.

Aylar süren denemelerim sonucu en çabuk bitirme yollarından birinin önce köpükleyip sonra durulamak olduğunu farkettim. Aynı zamanda en temiz yollardan birisidir de. Yıkanacak olan nesne alınır, köpüklü suda sünger ile bir güzel ovulur ve tezgahın köşesine yerleştirilir. Hepsi bittikten sonra da gerisin geri durulanır.

Hepsi bittikten sonra plastik kabımızda temizlenir ve köşesine bırakılır. Eldivenler mutlaka dikkatli konmalıdır çünkü eğer içine su kaçarsa kuruması hem uzun sürer hem de bir dahaki yıkama sırasında cıvık cıvık sizi deli eder. Herkese kolay gelsin suyu dikkatli kullanmaya özen gösterin, malum yeni zamlar eşşek kadar fatura geliyor...

1 yorum:

noix de coco dedi ki...

kapmışın müdür işi :)